Dantų sandara
Dantys pagal vainikų formą skirstomi į grupes:
• kandžiai;
• iltys;
• prieškrūminiai dantys;
• krūminiai dantys (dentes molares).
Kandžiai ir iltys priskiriami priekinių dantų grupei, o prieškrūminiai ir krūminiai dantys – šoninių dantų grupei. Nuolatinį sukandimą sudaro 32 dantys. Kiekviename ketvirtyje yra du kandžiai, iltis, du prieškrūminiai ir trys krūminiai dantys.
Makroskopinė danties sandara. Nepaisant įvairios pavienių dantų formos, visi dantys sudaryti iš tų pačių pagrindinių dalių. Dantis sudaro kietieji audiniai ir mažesnė dalis minkštųjų audinių. Danties emalis yra kiečiausias audinys žmogaus kūne.
Danties branduolį sudaro dentinas. Danties dalis, esanti alveolinės ataugos guolyje, vadinama danties šaknimi. Šaknis yra padengta cementu, į kurį įaugusios desmodonto skaidulos. Anatomiškai cementas priklauso danties audiniams, tačiau histologiškai ir funkciškai – danties palaikomajam aparatui. Burnos ertmėje esanti danties dalis vadinama danties vainiku, kuris padengtas emaliu. Riba tarp danties vainiko ir šaknies vadinama danties kakleliu. Emaliu padengta danties vainiko dalis vadinama anatominiu vainiku. Danties vainiko dalis, esanti virš dantenų, vadinama klinikiniu vainiku.
Dentinas supa danties viduje esančią pulpos ertmę (cavitas dentis arba cavitas pulparis). Per foramen apikale pulpos ertmė susisiekia su alveole. Gyvame dantyje pulpos ertmė užpildyta pulpos audiniais (pulpa dentis), kuriuos sudaro kraujagyslėmis ir nervais gausus jungiamasis audinys.