Dantų pastos


“ADA – Accepted American Dental Association” – toks užrašas ant dantų pastos dėžutės rodo, kad tai kokybiška, moksliš­kai ir kliniškai patikrinta pasta.

Atsimintina, kad svarbiausia gerai nuvalyti dantis du kartus per dieną – po ar prieš pusryčius ir pries einant miegoti. Pagrindinė jūsų dantų valymo pasta turi būti su fluoru.

Fluoro turinčiose pastose yra įvairių fluoro junginių – natrio fluorido, natrio monofluorfosfato, aminofluorido, parūgštinto fluo­rido fosfato. Dantų pastos, turinčios bet kurį šių junginių, mažina dantų karioziškumą. Dvidešimties metų klinikinių tyrimų duo­menys įvairiose Šalyse rodo, kad žmonėms, kurie gerai ir teisingai valo dantis, karieso profilaktikai pakanka naudoti tik dantų pastas su fluoru. Pasaulio mokslinės ir praktinės stomatologijos literatū­roje dažnai rašoma, kad dantų valymas pastomis su fluoru yra vie­nintelė efektyvi karieso profilaktikos priemonė.

Neseniai, gal prieš metus, mūsų spaudoje buvo diskutuota, kuri dantų pasta – ar turinti natrio fluorido, ar natrio monofluor­fosfato – yra geresnė. Šias diskusijas, be abejo, skatina konkurenci­ja tarp firmų. Jau ir klinikiniais tyrimais įrodyta, kad abiejų rūšių pastos yra veiksmingos nuo dantų karieso.

Fluoro junginių koncentracija pastose taip pat yra gana įvai­ri. Minėjome, kad geriausia naudoti dantų pastas, kuriose fluoro jun­ginių koncentracija yra 0,1 proc. (1000 ppm). Dantų pastų, kuriose fluoro junginių yra 1500 ppm arba net 2500 ppm nerekomen­duojama naudoti vaikams arba jas galima naudoti tik pagal gydytojo stomatologo nurodymus. Šios pastos labai aktyvios nuo dantų karieso ir skirtos žmonėms, sergantiems kserostomija, po spindulino veido ar kaklo srities auglių gydymo, taip pat esant per dideliam skrandžio sulčių rūgštingumui, besigydantiems vaistais nuo hipertonijos, tulžies pūslės akmenligės, osteochondrozės. Dėl minėtų ligų atsiranda daugybinių kariozinių dantų pažeidimų.

1977 metais Europos taryba patarė, kad dantų pastos, turinčios daugiau nei 0,15 proc. (1500 ppm) fluoro junginių, negali laisvai patek­ti į rinką ir jomis turi būti prekiaujama tik pateikus gydytojo receptą.

Nuo kiek metų pradėti valyti dantų pastomis su fluoru? Nuo­monės gana įvairios. Nustatyta, kad šalyse, kuriose 1 – 2 metų vaikai valė dantis pastomis su fluoru, pastebėta dantų fluorozė. Matyt, dalį pastos vaikai nurydavo. Buvo bandyta tokio amžiaus vaikams rekomenduoti dantų pastas, kuriose yra maža fluoro jun­ginių koncentracija, bet ir jų poveikis yra silpnesnis.

Manome, kad nuo trejų metų, kai išdygę visi pieniniai dan­tys, vaikai galėtų pradėti valyti dantis fluoro turinčiomis pastomis. Bet prieš tai jie turi būti išmokyti teisingos burnos higienos, kaip naudoti pastą, kad jos nenurytų. Tokiai “treniruotei” geriau tinka fluoro neturinčios dantų pastos.

O kiek ant dantų šepetėlio išspausti vaikeliui dantų pastos? Iš pradžių valyti fluoro pastomis reikia tik suvilgius dantų šepetėlio šerelių viršūnes, o po pusmečio ar metų – pagal labai gerą liniuotę – mažylio rankos mažojo pirštelio nago ilgį. Kokio ilgio nagas – tiek dedama ir pastos. Auga vaikelis, ilgėja nagas, didėja pastos kiekis. Kiek fluoro pastos reikia suaugusiam žmogui? Pupelės dy­džio, bet ne tiek, kiek dabar matome firmų reklamose per televizo­rių – per visą šepetuko galvutės ilgį. Beje, valant dantis fluoro pas­tomis galite užsukti čiaupą, kad netekėtų vanduo ir nebūtų pagun­dos kyštelti šepetuko po tekančiu vandeniu. Valant dantis 2 minu­tes kietasis dantų audinys turi kontaktuoti tik su fluoro pasta ir burna išskalaujama vandeniu baigus valyti dantis.