Atspaudai ir modeliai
Odontologijos praktikoje naudojama daugybė rūšių medžiagų, norint pasiekti didesnį danties ir jį supančių audinių tikslumą.
Atspaudai – tai negatyvus anatominis arba funkcinis burnos audinių ir dantų vaizdas. Padarius atspaudą, jis yra naudojamas sukurti tikslią pozityvią reprodukciją naudojant gipsą arba plastmases. Konkreti medžiaga, kuri yra pasirenkama atspaudo gamybai, priklauso nuo klinikinių atvejų.
Kaip klinikinis padėjėjas, dantų technikas atsakingas už žinojimą kokios rūšies atspaudines medžiagas naudoti specifinių procedūrų metu, maišant medžiagas ir asistuojant atspaudo gamybos procese. Atspaudus nuima norint gauti darbinius (pagrindinius), pagalbinius, diagnostinius ir kontrolinius modelius.
Modelis – tai protezo guolio ir aplinkinių audinių tiesioginis reljefas, atkurtas iš atspaudo.Priklausomai nuo to, kokios konstrukcijos protezas bus gaminamas, atspaudžiamas danties, dantų eilės, dantų eilės ir alveolinės ataugos, atskirų burnos ertmės ir žandikaulio bei veido srities minkštųjų audinių tam tikrų vietų atspaudas.
Atspaudiniai šaukštai. Gaminant nuimamuosius dantų protezus, reikia atspausti tikslų burnos gleivinės, kurią dengs arba lies savo kraštais būsimasis protezas, atspaudą.
Dantų, dantų eilės, alveolinės ataugos, gomurio ir kitų burnos gleivinės dalių atspaudai yra atspaudžiami atsižvelgiant į būsimo protezo konstrukciją.Nuimant atspaudą naudojamas atspaudinis šaukštas, į kurį patalpinama atspaudines medžiagos.
Paruošti atspaudai nuplaunami vandeniu ir išsausinami. Gipso maišymui naudojama guminis dubenėlis ir metalinė maišymo mentelė. Į dubenėlį įpilamas nedidelis kiekis kambario temperatūros vandens (30-35 ml). Svarstyklėmis pasveriama 100 g gipso. Į vandenį porcijomis dedama gipso ir greitai maišoma mentele. Visas gipsas į vandenį turi būti subertas per 30 sek. Gipsas per 20 sek. gerai išmaišomas iki grietinėlės konsistencijos. Norint, kad nesusidarytų porų, gipsas dedamas į atspaudinę masę mažais kiekiais ir vis į tą pačią vietą. Po modelio liejimo nerekomenduojama apversti šaukšto, t. y. jis lieka apačioje. Šaukšto apvertimas gali būti šiurkštaus ir grūdėto modelio paviršiaus priežastimi. Galima naudoti vibracinį staliuką: virpant jo platformai, modelio masė pasidaro tankesnė, be porų. Reikia žiūrėti, kad modelio cokolis būtų ne žemesnis kaip 1,5-2 cm. Gipsas išlyginamas mentele, kad būtų sulig atspaudo kraštais. Modelis atskiriamas nuo šaukšto idealiu atveju maždaug po valandos. Po atskyrimo įvertinama modelio kokybė, pašalinami susidarę gipso burbuliukai okliuziniuose paviršiuose ir t. t. Jei kokybė tinkama, atliekamas modelių kraštų apdirbimas elektriniu trimeriu su vandens aušinimu.